Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33BCMPS2089C1ZI
Call 07942654667 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 150 Meter
Product Brochure
| Usage/Application | Industrial |
| Cable Tray Coating | Pre-Galvanized, Hot-Dip Galvanized, Powder Coating |
| Material | Powder Coating |
| Tray Type | Ladder Type Cable Tray |
| Size | All Standard Sizes |
| Width | 50mm to 1200mm |
We are leading manufacturer of Ladder Cable Tray and our product is made of good quality.
Materials Available: GI, MS & SS
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Meter
Product Brochure
| Material | Galvanized Iron |
| Type | Ladder Cable Tray |
| Shape | Ladder |
| Size | 100MM TO 1000MM |
| Sheet Thickness | 1MM TO 2.5MM |
| Brand | KR |
| Corrosion Resistance | No |
| Usage/Application | INDUSTRIES, TEXTILES, HOME |
| Country of Origin | Made in India |
| I deals in | NEW |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 250 Meter
Product Brochure
| Cable Tray Coating | Galvanized Coating, Powder Coating, Hot-Dip Galvanized, Pre-Galvanized |
| Finishing | Hot Dip, GI, Powder Coating |
| Thickness | 1mm,1.2mm,1.5mm,1.6mm,2mm,2.5mm,3mm |
| Strength | Thickness |
| Length Meters | 2.5 |
| Surface Treatment | Hot dip Galvanizing |
| Material | Steel |
| Tray Type | Ladder Type Cable Tray |
| Size | All Standard Sizes |
| Length | 2500 mm |
We are leading manufacturer of Ladder Cable Tray with Cover and our product is made of good quality.
Materials Available: GI, MS & SS
View Complete details